Pavel Kroupka 29.05.2020
EDO RAM

EDO RAM (Extended Data Out Random Access Memory - RAM z rozszerzonym wyjściem danych) - wersja dynamicznej pamięci operacyjnej RAM, będąca rozwinięciem i następcą FPM DRAM. Schemat taktowania tego rodzaju pamięci w trybie seryjnym przedstawiał się następująco: 5-2-2-2. W porównaniu do schematu pracy pamięci FPM (5-3-3-3) tryb ulegał skróceniu o trzy cykle. 

Wydajność

Pamięć tego typu charakteryzowała się skróconym czasu dostępu oraz trwania cyklu, jednak początkowo deklarowane 10-15% w praktyce okazało się 5% wzrostem wydajności w porównaniu do poprzedzających je pamięci FPM. Właściwością pamięci tego rodzaju, która umożliwiała wzrost efektywności była możliwość nakładania taktowania kolejnych operacji dostępu. 

Działanie

Cechą wyróżniającą modułu EDO była możliwość rozpoczęcia nowego cyklu zapisu/odczytu jeszcze w czasie trwania cyklu poprzedniego. Było to możliwe dzięki kontrolerowi pamięci, który podczas przesyłu danych rozpoczynał przetwarzanie kolejnej instrukcji adresującej następną kolumnę. Można było w ten sposób eliminować przerwy między operacjami. Nie trzeba było czekać kilku cykli na wynik procedury wyboru kolumny - odczyt danych następował w czasie generowania kolejnego adresu kolumny.

Zastosowanie

Początkowo EDO produkowane były w postaci 72-stykowych modułów SIMM PS\2, a następnie (rzadziej) w postaci 168-pinowych modułów DIMM (dual inline memory module). Pamięci typu EDO pojawiły się wraz z chipsetem Intel i430FX, który wyposażony został w możliwość obsługi tego rodzaju modułów i były przeznaczone dla systemów klasy Pentium.

Ich użycie mijało się jednak z celem w przypadku układów wyposażonych w szybką pamięć podręczną. Cache przejmowało bowiem część operacji i potencjalny wzrost wydajność pamięci EDO pozostawał niewykorzystany, nie wpływając znacząco na wzrost wydolności całego systemu. Pozytywny wpływ EDO dawało się odnotować w przypadku komputerów, które nie były wyposażone w pamięć podręczną drugiego poziomu (L2).

Pamięć EDO RAM montowana była na płytach głównych pracujących z maksymalną częstotliwością 66 MHz. Wraz z pojawieniem się szybszych pamięci SDRAM (1998), została wycofana z rynku.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt